لوگو بالابر احمدی

پاراشوت هیدرولیک چیست؟ و انواع پاراشوت

پاراشوت

مهم ترین اصل در سیستم آسانسور و بالابر هیدرولیک ایمنی و امنیت میباشد زیرا اگر ایمنی رعایت نشود میتواند خطرات و اتفاقات جبران ناپذیری رخ دهد. قطعه ای که  شما در این مقاله با پاراشوت هیدرولیک و انواع پاراشوت آشنا می باشد که یکی از مهم ترین قطعات ایمنی در آسانسور ها و بالابر های هیدرولیکی میباشد.

پاراشوت چیست و در کجا استفاده می شود؟

در سیستم هیدرولیک پاراشوت به کارسلینگ متصل میشود این قطعه میتواند با ایجاد اصطحکاک روی لبه های ریل باعث توقف کابین و یا کارسیلینگ شود و باعث جلوگیری از حرکت شود.

در بالابر هیدرولیک، در زمانی که جک به روش غیر مستقیم اجرا میشود کارسلینگ به وسیله سیم بکسل یا زنجیر لیفتراکی به سر جک یا همان فلکه متصل میشود و از طرف دیگر به زمین یا زیر جک وصل میشود.
در این نوع سیستم به دلیل اینکه احتمال پاره شدن سیم بکسل و یا زنجیر میباشد و محتمل این است که خسرات جبران ناپذیری وارد شد بنابراین باید از سیستم پاراشوت یا همان ترمز ایمنی استفاده نمود.

پاراشوت چیست

چگونگی کارکرد پاراشوت؟

با زیاد شدن سرعت ناگهانی کابین سیم بکسل در حالت شل شده قرار میگیرد و اهرم سیستم پاراشوت که به سیم بکسل وصل است ازاد میشود و دو فک پاراشوت را به هم میچسباند که این دو فک به ریل بالابر متصل هستند و در نتیجه کابین متوقف میشود.

انواع پاراشوت:

1) پاراشوت لحظه ای:

این نوع پاراشوت، از یک شانه و یک غلطک تشکیل شده است. که با فعال شدن پاراشوت فک های آن در کمترین زمان ممکن به ریل چسبیده و مانع حرکت کابین یا کارسلینگ میشود.

2) پاراشوت تدریجی:

در این نوع سیستم همان طور که از اسم آن پیداست بصورت تدریجی فک های پاراشوت با ریل عمل اصطحکاک را انجام میدهند و باعث کم شدن سرعت و شتاب کابین و در نتیجه توقف کامل میشود.

آخرین مقالات

لوگو بالابر احمدی

شبکه های اجتماعی ما

Instagram
Telegram
WhatsApp
فهرست