بالابر ثابت

بالابرهای ثابت

بالابر های ثابت و بالابر صنعتی ثابت اصولا در خط های تولید، انبارها و… برای جابه جا کردن بارهای سنگین، تخلیه و بارگیری از خودرو و هم سطح‌سازی کاربرد دارند. اجزای بالابر ثابت همچنین باید از قدرت کافی برای محافظت هرچه بیشتر در مقابل خرد شدن ، گیر و افتادن برخوردار داشته باشد.

این بالابرها با مکانیزم های مختلف هیدرولیکی ، زنجیره ای ، کابل یا به صورت ترکیبی ساخته شده اند که از این میان بالابرهای هیدرولیکی ثابت با مکانیسم قیچی به دلیل امکان قطع کابل ، قرقره های وینچ یا اجسام بدنه ، ایمن ترین بالابرهای کابل هستند.

انواع بالابر ثابت

در ادامه ما به شما بالابر های هیدرولیک  ثابت که نسبتا به سایر مدل ها ایمنی بهتری دارند معرفی می کنیم. این بالابرهای ثابت معمولاً به چاهی احتیاج دارند که هنگام جمع شدن دستگاه، در داخل آن قرار داده شده و با سطح آن هم سطح می شود.

الف) جک ثابت بالابر هیدرولیک مستقیم : در این مدل ، جک هیدرولیکی به طور مستقیم به جدول بار وصل می شود و آن را به سمت بالا هدایت می کند. در این حالت جک در زیر سکو قرار دارد.

ب) آسانسورهای آکاردئونی ثابت : در این حالت مکانیزم قیچی توسط جک هیدرولیکی باز می شود و ارتفاع موردنیاز را تأمین می کند.

ج) بالابرهای کابل زنجیره ای و هیدرولیکی ثابت : در این حالت چرخ زنجیره ای یا قرقره کابل نیمی از مسیر را توسط جک هیدرولیکی طی می کند و نیرو توسط زنجیر یا کابل به کار می رود و کل مسیر را طی می کند.

اجزای بالابر ثابت

ایمنی بالابر

قبل از استفاده از هر ابزاری در محیط کار ، باید از ایمنی آن اطمینان حاصل کرد و مشخص است که نصاب های بالابر ها نیز این اصل مهم را رعایت می کنند. اجزای بالابر ثابت باید از استحکام و تعادل کافی برای حمل و جابجایی بار یا شخص برخوردار باشد و در سطحی قرار داشته باشد که قابل اطمینان باشد.

حداکثر ظرفیت حمل یک شخص باید روی بدنه آسانسور و کاتالوگ آن مشخص شود و در صورت عدم توجه به ظرفیت کاربر ، باید با تجهیزات امنیتی بالابر متوقف شده و کاربر را با آن آگاه کند مانند زنگ هشداری خاص. همچنین برای حمل بار و هر چیز دیگری که به آن وصل شده باشد باید از این استحکام برخوردار باشد.

اجزای بالابر ثابت

اجزای بالابر ثابت و بالابر صنعتی ثابت باید از قدرت کافی برای محافظت هرچه بیشتر کاربر در مقابل خرد شدن ، گیر و افتادن برخوردار باشند. برای جلوگیری از ریزش بالابر، باید وسایل و تجهیزات مناسب از قبیل جک ها و وزنه ها متعادل باشد و اگر کاربر در آسانسور گیر کرد ، در معرض خطر نباشد و بتواند به راحتی آزاد شود.

سرعت باد ، شیب سطح و سایر عوامل محیطی که در تعادل بالابر تأثیر می گذارد و کاربر هنگام استفاده از بالابر نیز باید طبق کاتالوگ دستگاه و دستورالعمل های ایمنی آن رعایت شود. باد می تواند باعث واژگون شدن آسانسور ، ایجاد شوک شدید و ناامنی در ارتفاع و حتی ایجاد خسارت شود.

مقاومت بالابر در برابر باد بسته به نوع بالابر، مکانیسم بالابر و ظرفیت آن و آسانسورهای سبک معمولاً از مقاومت باد کمتری برخوردار هستند.

تجهیزات بالابری باید در مکانی مناسب با ایمنی و امنیت کامل قرار گیرد تا خطر تصادفات کاهش یابد و همچنین خطر برخورد افراد با دستگاه بالابر یا دکل را به صفر کاهش دهد.

بعد از نصب ، مونتاژ و قبل از قرار دادن بالابر، دستگاه باید در فواصل مناسب مورد بازرسی قرار گیرد ، برنامه برای بازرسی دوره ای دستگاه بسته به شرایط نصب ، مونتاژ و نوع کار متفاوت است.

لوگو بالابر احمدی
فهرست
تماس سریع